Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Fen Edebiyat Fakültesi
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Sercan KARAV'ın Bireysel Genç Girişimci Programı Başarısı

.

Doç.Dr. Sercan KARAV Geliştirdiği İnsan Sindirim Sistemi Modeli ile TÜBİTAK 1512 BİGG Teknogirişim Programında 200000 TL Hide Desteği Kazandı

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sercan Karav ve ekibi Ayşenur Arslan, Merve Kaplan, Hatice Duman TÜBİTAK 1512 Bireysel Genç Girişimci “BİGG” programı 2019 yılı 2. Çağrısı kapsamında iş planını gerçekleştirmek için 200000 TL’lik Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanmıştır.

 

 

Geliştirilen İnsan Sindirim Modeli (GlycomeDigest)’nin mikrobiyota kökenli enzimlerin yer aldığı ilk model olduğunu belirten Doç.Dr. Sercan Karav başarısını şu şekilde ifade etti; “Sindirim sistemimiz binlerce farklı türe ait trilyonlarca mikroorganizma yer almaktadır. Büyük bir yaşamsal rekabetin yaşandığı mikrobiyotamızda, mikroorganizmalar sahip oldukları özel enzim sistemlerinin yer aldığı genomik kabiliyetler ile diğerlerine üstünlük sağlamaya çalışmaktadır. İlk olarak 10 yıl önce University of California Davis’te anne sütünün bebek mikroflorasını nasıl şekillendirdiğini araştırmayla başladığımız bu süreçte, insan-mikrobiyota ilişkisini ve sindirim sistemimize etkisini anlamaya çalıştık. Son yıllarda Amerika’da gerçekleştirdiğimiz klinik deneylerde, aktif rol oynadığını saptadığımız mikrobiyota kökenli enzimleri rekombinant olarak üreterek tasarladığımız bu model ile, hızlı sindirilebilir ve allerjenliği azaltılmış gıda ürünleri, kişiye özgü beslenme formülasyonları ve birçok kullanım alanı olan mikrobiyota tedavileri geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda, yurt içi ve yurt dışı yatırımcılarımızla bu planlarımızı hayata geçirmek için sabırsızlanıyoruz”.